Další žhavé novinky

26. srpna 2010 v 18:00 | Simushenka |  TS3 Po setmění
Nazdárek, podařilo se mi sehnat další žhavé novinky. . .

-upíři si mohou balíčky plazmy kupovat v nemocnici (to mě napadlo- ještě, že to fakt udělali)
-bowling z TS2 nahradí shuffleboard
-přehled o nejnovějších akcích získáte v novinách, od Simíků nebo náhledem v sousedství
-v novém městě bude i bar pro upíry (a bude se v něm podávat plazma...?)
-simíci mohou nyní tancovat přímo na stole (v podprdě a trenkách, co?)
-oběví se zde podobný předmět, s jehož pomocí foukali simíci v TS2 bublinky  
-obyvatelné bude pouze vrchní patro mrakodrapu, do něhož se bude jezdit výtahem (jinak by se asi ušlapali)
-když najedete na sima kurzorem, oběví se vám jeho "star level" (jak je slavný)
-přibydou videohry jako ve dvojce (to mi tam chybělo)
-budete moci postavit bazény v jakémkoli patře a s prosklenými stěnami (to jsem potřebovala, i když prosklené stěny už i tak mám)
-klub se mění- jeden den může být volně přístupný, další jen pro VIP (to bude trochu o nervy, pořád to kontrolovat)
-co se týče kariéry herectví (režizér a herec), můžete mít vlastní karavan
-můžete si zaplatit paparazzi- budou velmi otravní, budou se snažit vyfotit vaše simské celebrity, ale bude zábavné se s nimi vypořádávat
-některé drinky dokonce odstraní špatnou náladovku (to funguje i v reálném životě- bolí mě noha? -dám si Fernet! viz Comeback)
-můžete si do skupin přidávat i další simíky, kteří vás budou následovat, pokud si jich ovšem budete náležitě všímat
- skupiny jsou spíše o přátelení a společných akcích, než o randění
-nový pokrm- pikantní křidélka
-spousta nových drinků


Shuffleboard

Renesance starodávné hry

Trocha historie

Hra vznikla v Anglii někdy v 15. století. Původně se hrála v hospodách na obyčejných stolech s velikou těžkou mincí "groat", což byl předchůdce penny. Postupně se stůl specializoval a pro lepší klouzání se používala kukuřičná moučka. Stále se hrálo s mincemi, groat nahradila stříbrná penny, speciální kameny (puky) se objevili až v 19. století.Po staletí platila tato hra v několika anglických hrabstvích za nejoblíbenější aktivitu volného času. Ještě větší popularitu shuffleboard získal za oceánem, kam byl zatažen britskými kolonisty. Na začátku 20 století dostávala tato hra tolik prostoru v metropolitních newyorských novinách jako například box, či baseball.O tom, že tato hra byla velmi rozšířená a oblíbená mezi všemi sociálními vrstvami svědčí i to, že stůl pro tuto hru nesměl chybět na žádné luxusní lodi. Několik stolů na shuffleboard měl na palubě i proslulý Titanic.. Dnes shuffleboard prožívá svoji renesanci a získává davy příznivců také v Evropě. Ve světě se používá víc než milión stolů, které jsou vyráběny podle přísných norem.

Základy Shuffleboardu:

Na tomto stole lze hrát několik různých her, zde jsou základy, které platí pro všechny varianty hraní na shuffleboardu. Cíl hry: je vždy poslat kameny co nejdále na herní desce stolu, případně vystrčit soupeřovy kameny ven do žlábku (out) a získat více bodů než protivník.
Házení kamenů: Kámen se drží mezi palcem a ukazovákem, nebo i za pomocí dalších prstů. Někteřé hráči puk drží pouze jedním prstem zezhora. Hází se jemným, dynamickým pohybem ramene a zápěstí. Vždy se kámen musí dotýkat plochy, je přísně zakázáno aby letěl jakoukoli chvíli vzduchem - mohl by se porušit vysoce naleštěný povrch herní desky. Samotná taktika hodu je zcela volitelná, hráč může střídat ruce i polohy, je možné házet i z boku, přičemž ale nejméně polovina těla se musí nacházet za linií konce herní desky shuffleboardu. Pro lepší stabilitu se lze opírat o kraj stolu. Hráč má kdykoli před svým hodem možnost upravit dráhu pískem, zdá-li se mu v některém místě nedostatečně nebo příliš posypaná. Třást a hýbat se stolem je přísně zakázáno, může dojít k narušení přesného vyvážení.
Bodování kamenů: aby se mohl přičíst bod, kámen vždy musí přejet tzv. "foul line" (linie nejblíž středu) a to tu vzdálenější od házejícího. Kámen aby se nacházel v bodovaném pásmu, zde musí ležet plným objemem a to tak, že při pohledu zhora je mezi ním a linií vidět sebemenší mezera. Pakliže se čáry dotýká platí za to, že se nachází v pásmu předchozím. Dotýká-li se foul line nebo ji ani nepřekročil je hráč bez bodu. To samé platí přejede-li kámen všechna pásma, či prostě spadne po straně do žlábku. Zastaví-li se na konci třetího pásma na kraji a jeho část je převislá nad deskou je to tzv. "Hanger" a obecně platí za 4 body. V některých hrách se dále počítá i "Corner" (5b.) což je kámen převislý na rohu, tedy viditelně do dvou stran.
Před každou hrou si hráči hodí mincí nebo si střihnou. Vítěz si může zvolit barvu nebo pořadí. Obecně platí, že hrát poslední být tzv. Hammer je výhodou. Vítěz každého kola v kole příštím vždy začíná.

Pravidla Shuffleboardu:

Nejznámější a nejhranější formou hry je Knock Off. V této hře jde do velké míry o vyrážení soupeřových puků a podle toho nese i název. Tato základní hra existuje ve dvou formách angloamerické a evropské. Odlišnost forem se nechala inspirovat odlišností politického systému: zatímco americká je založena na systému vítěz bere vše, evropská je více proporční a dává větší naději slabším hráčům. První jmenovaná varianta je hrou originální a ve světě drtivě převažující, jsou to oficiální turnajová a ligová pravidla, proto bude zmíněna první.

Oficiální Knock-off

Jak na to: Hráči stojí na stejném konci stolu. První hráč hodí svůj kámen směrem k druhé straně stolu, která je bodovaným koncem se snahou aby se zastavil co nejdále. Jeho protihráč potom hází svůj kámen podobným způsobem a navíc se může (a nemusí ) snažit shodit kámen prvního hráče a zaujmout přitom co nejlepší pozici. Hráči potom házejí střídavě, dokud nehodí všech 8 kamenů. Po jejich hození je dokončeno jedno kolo. Hráč, jehož vedoucí kámen je nejvzdálenější je vítězem kola. Scóre vítěze se sečte a zapíše se na výsledkovou tabuli. Hráči potom přejdou na druhou stranu stolu, kde jsou kameny. Hraje se další kolo, a to stejným způsobem jako první. Vítěz předcházejícího kola hází jako první. Hra pokračuje tak dlouho, dokud některý z hráčů nedosáhne 15 bodů. 4 hráči - jak hrát Hrají 2 týmy po 2 hráčích. Každý hráč z týmu stojí na jednom konci stolu. Hra začne stejným způsobem jako u hry dvou - hráči na jedné straně střídavě hází, a to dokud nehodí všech 8 kamenů. Po jejich hození končí jedno kolo. Hráč, jehož vedoucí kámen je nejdál je vítězem kola. Scóre vítěze se sečte a zapíše se na výsledkovou tabuli. Hráči, kteří jsou na druhé straně stolu (kde jsou kameny) odklidí kameny a začíná další kolo z jejich strany stolu a spoluhráč vítěze minulého kola hází jako první. Hra pokračuje tak dlouho, dokud některý z týmů nedosáhne 21 bodů. Hraje-li více hráčů než 4, mohou se rozdělit do dvou týmů a v jednotlivých kolech se střídat, nebo utvořit týmů více a po skončených kolech (resp.2 kolech po zahrání z obou stran) točit nastupující týmy proti sobě.
Způsob bodování Po hození všech kamenů je hráč, jehož vedoucí kámen je nejdále od hracího konce vítězem kola. Scóre vítěze = sečtou se hodnoty všech kamenů, které leží před kameny poraženého hráče. Body získává pouze vítěz kola.
Pokud červený kámen je nejvzdálenější od hracího konce je tento kámen vítězný a pouze červený boduje. Určí se hodnota kamenů, které leží před vedoucím modrým kamenem. Ostatní červené kameny se nebodují. Pokud na stole nezůstane žádný modrý kámen, jsou všechny červené kameny bodované.
Vítěz není v případě naprosté shody nebo pokud na hrací ploše nezůstane žádný kámen - potom se nepočítá žádné skóre.

Knock off poevropsku

Evropská pravidla se liší v postupu házení a především v bodování. Celé kolo neodhází jedna strana, ale každý si vezme po dvou kamenech a hází střídavě dva z jedné strany a dva z druhé. Srazit či dotknout se cizícho puku je pak možné až za středovou "foul line", pozor je třeba si dávat při samotném hodu (na rukávy apod.), posune-li hráč jakkoli nějaký kámen je automaticky v daném kole jeho tým bez bodu. V bodování je změna ta, že body si počítají vždy oba týmy, takže vítězem může být i ten kdo neměl vedoucí kámen (když součet bodů za všechny jeho kameny přesto soupeřův převyšuje).

Horse Collar

Další možnou hrou na shuffle boardu je tzv. "chomout", tato varianta je vhodná je-li větší počet hráčů. Členové týmu jsou na stejné straně každý hazích po 4 kamenech, hrají-li pouze dva proti sobě, hází jeden hráč všech 8. Týmy si po sobě střídají strany. Když se vystřídají všechny týmy je uzavřeno kolo. Hraje se tolik kol, dokud jeden tým nedosáhne hranice 51 bodů. To ale nemusí znamenat výhru, kolo se dohraje a tým s nejvyšším skóre vítězí. Při shodě bodů, jestliže tým, který byl poslední na řadě (Hammer) dosáhne hranice 51b. či více, je vyhlášen vítězem.
Aby si tým mohl připsat body musí mít v daném kole alespoň jeden kámen v pásmu tři. Např. kdyby měl tým všech 8 kamenů v pásmu dvě získal by v Knock off 16b. zde by ovšem zůstal na nule. Druhý tým, kdyby měl jeden kámen v pásmu tři, jeden těsně přejel "foul line" (tedy v pásmu 1) a dalších 6 v outu ( ve žlábku ), získal by přesto 4b. a byl by vítězem kola.
Pro větší zajímavost hry, když tým za kolo vůbec neskóruje, zakládá tzv. "hickey" a dává dolar nebo třeba panáka bodujícímu týmu, to ovšem záleží na domluvě mezi hráči.

Crazy Eight

Poslední známou zmíněnou verzí hry na shuffleboardu je tzv. "šílená osmička". Je vhodná pro zkušenější hráče. Hrají-li dva jedinci stojí každý na jedné straně, pokud hrají týmy, jsou spoluhráči na stejné straně. Když se vystřídají všechny týmy je uzavřeno kolo. Hraje se tolik kol, dokud jeden tým nedosáhne hranice 15 nebo 21 bodů (předem domluvený počet) - kolo se samozřejmě dohrává. Při shodě bodů: jestliže tým, který byl poslední na řadě (Hammer) dosáhne hranice 15/21b. či více, je vyhlášen vítězem. Hra začíná tak, že hráč vezme všechny 4 kameny jedné barvy a jedním pohybem ruky je vrhne ke konci stolu, pokud mu jeden z nich spadne do žlábku nebo nepřejede foul line, je "hickey" a tým/hráč v tomto kole neboduje. Dále hráč vezme kameny druhé barvy (spoluhráč v případě týmů) a hází postupně tak, že se snaží srazit kameny na stole do outu aby mu ty jeho zůstaly na co nejlépe bodovaných místech. Každý tento kámen je poté bodován. Pokud jsou všechny původní puky v outu a hráč má stále k dispozici kámen druhé barvy, háže čistý hod na co nejvyšší body.
Krása této hry se při jedoduchosti herních úkonů samotných skrývá v pestré škále pravidel a herních variant, které si hráčská společnost může i sama upravit.
Přejeme Vám spoustu zábavy u této, v českém prostředí "novinky", ve světovém měřítku tradiční a velice populární společenské hry.
ZDROJ: pardubická restaurace Tenis club
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama